Školský poriadok
Súkromná materská škola ABCclub, SNP 1/124, 900 21 Svätý Jur
www.ABCclub.sk, badikova@abcclub.sk, 0905/278 311
DOKUMENT: Školský poriadok Podpis
Počet listov: 15
V pedagogickej rade prerokovaný: 30.8.2024
S radou školy prerokovaný: 30.8.2024
Platnosť od: 1.9.2024
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Súkromná materská škola ABCclub, Svätý Jur
Meno, funkcia, podpis spracovateľa: Mgr. Daniela Badíková, riaditeľka
OBSAH:
Časť I. Úvodné ustanovenia
Časť II. Jadro školského programu
Článok 1
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie.
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy.
Článok 3
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy.
Článok 4
Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím.
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy.
Časť III. Záverečné ustanovenia
Príloha A - Usporiadanie dňa v SMŠ ABCclub
Príloha B - Krúžková činnosť
Príloha C - Vyjadrenie zákonného zástupcu
Príloha D - Pedikulóza
Príloha E - Informovaný súhlas
Príloha F - Podpisový hárok
Časť I.
Úvodné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, vyhlášky č.306/2008 Z.z. o materskej škole a vyhlášky č.308/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov ako aj zákona 596/2004 Z.z. o štátnej správe.
Časť II.
Jadro školského poriadku
Článok 1
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie.
Zápis a prijatie detí do materskej školy
● Na predprimárne vzdelávanie v materských školách sa prijíma spravidla dieťa od dvoch do šiestich rokov veku.
● Prednostne prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a deti s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
● Riaditeľka SMŠ ABCclub určí miesto a termín na podanie žiadosti na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský rok a podmienky na prijatie zverejní v mieste sídla materskej školy obvyklým spôsobom, v termíne v mesiaci jún.
● Riaditeľka SMŠ ABCclub rozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie podľa osobitného predpisu.
● Do triedy možno prijať najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pričom sa najvyšší počet detí v triede znižuje o dve deti za každé zdravotne znevýhodnené dieťa.
● Dieťa môže byť prijaté na predprimárne vzdelávanie aj v priebehu školského roka.
● Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (na tlačive schválenom ministerstvom školstva ).
● Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu podľa vzájomnej dohody medzi riaditeľom a zákonným zástupcom dieťaťa (spravidla 1 mesiac).
Dieťa zaradené do triedy s narušenou komunikačnou schopnosťou má adaptačný proces 3 mesiace.
● Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas.
● Ak prijaté dieťa nenastúpi do materskej školy do 15. septembra príslušného kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu zákonným zástupcom, môže riaditeľ toto dieťa z materskej školy vylúčiť.
● Riaditeľ môže zo zdravotných dôvodov prerušiť alebo odložiť dochádzku prijatého dieťaťa najviac na jeden mesiac.
● Riaditeľ môže prerušiť alebo odložiť dochádzku prijatého dieťaťa, ktoré navštevuje zdravotnícke zariadenie na dobu nevyhnutného pobytu dieťaťa v tomto zariadení.
● Rozhodnutie o pokračovaní v plnení predškolskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca spravidla do 15. apríla kalendárneho roku. Rozhodnutie o pokračovaní predškolskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca spolu so žiadosťou o pokračovanie plnenia dochádzky dieťaťa do materskej školy aj s potvrdením od všeobecného lekára pre deti a dorast a centra pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie.
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy.
Práva a povinnosti detí
Dieťa má právo na bezpečné a hygienicky vyhovujúce prostredie, organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku a v súlade s psychohygienou dieťaťa.
Dieťa je povinné neohrozovať svojím konaním zdravie a bezpečnosť seba i ostatných a chrániť pred poškodením majetok školy.
Práva a povinnosti zákonných zástupcov
Zákonný zástupca má právo na informácie ohľadom výchovno-vzdelávacieho programu školy, má právo byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, ako má i právo na poradenstvo k výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
Rodič dáva písomné splnomocnenie na preberaní dieťaťa zo zariadenia inou osobou, ako je zákonný zástupca. Pohyb nepovolaných osôb po budove bez sprievodu personálu je zakázaný.
Rodič súhlasí so zverejňovaním fotografií svojho dieťaťa počas didaktických aktivít pre účely prezentácie aktivít ostatným rodičom a s prístupom k online kamerám počas prevádzky.
Rodič súhlasí s prechádzkami, exkurziami a výletmi detí s pedagogickým dozorom,
po predošlom oznámení termínu a miesta.
Práva a povinnosti zamestnancov materskej školy:
Podľa zákona č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia o zmene a doplnení niektorých zákonov zriaďovateľ a riaditeľ je povinný starať sa o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí a zamestnancov materskej školy a riadia sa všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 7 vyhlášky MŠ a V SR č.306/2008 Z.z. o materskej škole v znení zmien a doplnkov, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky materskej školy. Za dodržiavanie hygienických predpisov materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Článok 3
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
SMŠ ABCclub je MŠ s celodennou (s možnosťou poldennej) výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom od 2 do 6 rokov, deťom pokračujúcim v plnení predškolskej dochádzky. V zložení 3 tried, deti od 2-3 rokov, deti 3- 4 a 5 - 6 rokov.
Charakteristika materskej školy:
Zriaďovateľom Súkromnej materskej školy ABCclub Svätý Jur je ABCclub, s.r.o., SNP 1/124, 900 21 Svätý Jur. Prevádzku zabezpečujú pedagogické a prevádzkové pracovníčky.
Budova disponuje tromi herňami, výdajnou kuchyňou s jedálňou, kanceláriou s funkciou izolačnej miestnosti a sociálnymi zariadeniami. K budove patrí školská záhrada s drevenými atrakciami, trávnikom, pieskoviskom a priestorom na bicyklovanie.
Obedy, desiata a olovrant budú dovážané zo spoločného stravovacieho zariadenia a pitný režim budeme pripravovať v našej kuchyni. Jedálny lístok budú mať rodičia k dispozícii na www.abcclub.sk a na vývesnej tabuli v budove školy.
Prevádzka materskej školy:
Materská škola je pre deti s celodenným programom otvorená od 7,00 do 17,00 hod. Obed je v čase od 11,30 do 12,30 a poldenný program pre deti končí o 12,00 hod.
Rodičia môžu deti privádzať a vyberať zo školy v doporučených časoch tak, aby nenarušovali didaktické aktivity. Ráno môžu deti privádzať od 7,00 do 8,00 hod, na obed deti vyberať od 12,00 do 12,30 hod a popoludní od 15,30 do 17,00 hod. Na preberanie detí inou osobou ako je zákonný zástupca rodič vyplní splnomocnenie.
Z bezpečnostných dôvodov bude vstupná brána a dvere po 8,30 hod uzamknuté a opäť sa pre rodičov otvorí o 12,00 hod. V čase popoludňajšieho oddychu bude opäť uzavreté od 12,30 do 15,30 hod.
Fotodokumentáciu didaktických aktivít dostanú rodičia po dohode elektronickou formou.
Informácie o výchovno-vzdelávacom progrese budú rodičia dostávať na pravidelných individuálnych stretnutiach s učiteľkou. Na záver školského roka dostane rodič písomne slovné hodnotenie dieťaťa.
Termíny prázdnin budú rodičom oznámené na začiatku školského roka spolu s ročným tematickým plánom. Spravidla sa jedná o Vianočné a Veľkonočné prázdniny, štátne sviatky a tri týždne pre každú triedu počas letných prázdnin (celá budova spravidla posledný augustový) - za účelom dezinfekcie hračiek a prípadnú úpravu prostredia.
Učiteľky spolupracujú s rodičmi. Na žiadosť rodičov poskytujú odborné konzultácie. Pri konzultáciách jednajú na profesionálnej úrovni v súlade so zákonom NR SR č.428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov.
Riaditeľka SMŠ určí pre triedu v materskej škole triednu učiteľku, ktorá zodpovedá za správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy; spolupracuje so zákonným zástupcom, ostatnými pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami. Zákonným zástupcom poskytuje triedny učiteľ pedagogické poradenstvo. Triedny učiteľ utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami materskej školy, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.
Prevádzka materskej školy bude celkom prerušená, ak do MŠ nenastúpia deti, respektíve z dôvodu chrípkovej epidémie alebo infekčnej choroby. Ďalej je prevádzka prerušená z dôvodu výpadku energií nevyhnutných na bezpečný chod školy.
Pravidelná dochádzka dieťaťa do materskej školy je žiadúca. Bezdôvodné vynechávanie dochádzky brzdí úspešnú adaptáciu dieťaťa.
Vopred známu neprítomnosť dieťaťa je potrebné hlásiť deň vopred, alebo do 8,00 h. ráno.
Náhle ochorenie je potrebné hlásiť telefonicky alebo elektronicky a to najneskôr do 8,00 hod.
Po chorobe dieťaťa min 7 dní, rodič predloží vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, rodič oznámi učiteľke dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe do materskej školy predloží vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Sťažnosti a oznámenia zákonných zástupcov a zamestnancov školy sa evidujú v zošite sťažností, návrhov a podnetov . Prešetrenie sťažností, preverenie faktov a prijatie záverov uskutočňuje riaditeľka SMŠ ( zákon č. 9/2010/ Z.z. o sťažnostiach .)
Dochádzka detí do materskej školy
Spôsob dochádzky a spôsob stravovania dieťaťa dohodne rodič s riaditeľkou alebo triednym učiteľom materskej školy. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Styk s rodičmi
Je uskutočňovaný individuálne pri príchode a odchode detí z materskej školy, tiež formou schôdzí rodičov alebo prostredníctvom elektronickej komunikácie.
Zamestnanci školy sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch. Nepodávajú informácie žiadnym cudzím osobám. Telefónne čísla rodičov budú použité len v prípade súrneho kontaktu, napr. ochorenie, úraz dieťaťa a pod.
Na začiatku škol. roka rodič dáva písomný súhlas na používanie osobných údajov dieťaťa pre interné spracovanie školského registra, na použitie osobných údajov a na účasť dieťaťa na exkurziách, športových aktivitách a školských výletoch organizovaných MŠ podľa plánu práce školy.
Prerušenie a obmedzenie prevádzky:
Cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov. Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľka spravidla dva mesiace vopred. Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí, alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
Termíny prerušenia prevádzky materskej školy budú uverejnené včas elektronicky, alebo na dostupných miestach materskej školy.
Organizácia detí počas prázdnin – po dohode so zákonnými zástupcami, riaditeľ dva mesiace vopred oznámi pokyny pre organizáciu detí počas prázdnin.
Posledný týždeň prázdnin pred začatím školského roka je „sanitárny týždeň“, kedy nastúpia na pracovisko všetci zamestnanci a plnia si povinnosti vyplývajúce z ich pracovnej náplne.
V tomto týždni deti materskú školu nenavštevujú.
Úhrada príspevkov za dochádzku
V prípade, že rodič neuhradí uvedené poplatky v stanovenom termíne, riaditeľka SMŠ môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
Preberanie detí
Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá je zaň zodpovedná od jeho prevzatia až po odovzdanie ďalšej pedagogickej zamestnankyni, ktorá ju v práci vystrieda, alebo zákonnému zástupcovi.
Dieťa nemôže prichádzať do triedy samotné, učiteľka ho preberá priamo od rodiča, ktorý v prípade potreby odovzdáva učiteľke potrebné informácie o dieťati.
Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Deti sa ráno schádzajú v zbernej triede/dvore a poverenej učiteľky v danom týždni. O 8,00 hod sú deti rozdelené do svojich tried podľa vekovej kategórie a preberajú si ich službu konajúce učiteľky.
Po prevzatí dieťaťa rodičom, zákonným zástupcom príp. inou poverenou osobou zodpovedá za dieťa uvedená osoba.
Ak sa rodič, zákonný zástupca, príp. iná poverená osoba zdržiava v exteriérových a interiérových priestoroch a dôjde k nečakanej udalosti, úrazu a pod. zodpovedá za dieťa uvedená osoba.
Dieťa v materskej škole nesmie používať (mať pri sebe ani v mš) žiadne technologické zariadenia (mobilné telefóny, inteligentné hodinky, odpočúvacie zariadenia a pod.).
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí:
◄ zvýšená teplota
◄ dusivý kašeľ
◄ hnisavý výtok z očí či z nosa
◄ užívanie antibiotík – učiteľky v MŠ nemôžu podávať deťom žiadne lieky
◄ voš vlasová
◄ infekčné a prenosné choroby, črevné ťažkosti – hnačka, zvracanie
Učiteľky sú povinné do materskej školy prijať len zdravé dieťa.
Ak dieťa počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje rodiča dieťaťa.
Pri chorobe rodič oznámi predpokladaný čas neprítomnosti dieťaťa a jeho dôvod.
V prípade neprítomnosti dlhšej ako päť po sebe nasledujúcich dní, ktoré nemuseli byť zapríčinené chorobou, pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží rodič vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň (§ 24 odst. 8 Zákona 355/07 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia).
Potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia rodič obdrží u triednej učiteľky/ na stránke EduPage.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred, najneskôr do 8,00 hod v deň neprítomnosti dieťaťa. V prípade, že dieťa neodhlási, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá.
Ak rodič do 14 dní neoznámi dôvod neprítomnosti dieťaťa, alebo závažne opakovaným spôsobom porušuje školský poriadok materskej školy, riaditeľ po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Učiteľka dieťa odovzdáva rodičovi, alebo osobe , ktorá je určená na prevzatie dieťaťa vopred uzatvoreným písomným splnomocnením ( § 7 ods.8 vyhlášky Ministerstva školstva SR č.308/2009 Z.z. o materskej škole ). Od tohto momentu zodpovedá za dieťa rodič, alebo osoba ním splnomocnená.
Splnomocnenie sa predkladá písomne a splnomocnená osoba nesmie byť mladšia ako 10 rokov.
Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní pre preberanie dieťaťa z MŠ musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.
Rodič dieťaťa, alebo ním splnomocnená osoba na prevzatie dieťaťa sa v priestoroch materskej školy po prebratí svojho dieťaťa zdržuje len nevyhnutný čas.
Rodič má sledovať oznamy školy, zaujímať sa o obsah diania v MŠ, spolupracovať s učiteľkami v záujme spoločného pôsobenia na dieťa, zúčastňovať sa rodičovských stretnutí.
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok a za počet detí prijatých do materskej školy zodpovedá riaditeľka MŠ.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy v čase od prevzatia dieťaťa od jeho rodiča až do odovzdania rodičovi alebo ním poverenej osobe.
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatych rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov.
Pri vyššom počte detí, alebo činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka MŠ zabezpečí ďalšieho pracovníka predškolského zariadenia alebo inú plnoletú osobu, ktorá dbá na bezpečnosť detí.
S triedou detí mladších ako tri roky a detí od troch do štyroch rokov sa vychádzka uskutoční len v prípade dvoch učiteliek.
Počas pobytu vonku v prípade pohybu útvaru detí po cestnej komunikácii používať bezpečnostné vesty.
Oblečenie detí
Rodič zodpovedá za správne oblečenie detí a obutie podľa počasia. Odporúča sa deti obliekať vrstvovite, aby učiteľka mohla podľa potreby korigovať oblečenie detí počas dňa.
Na cvičenie starších detí dieťa potrebuje telocvičný úbor a správnu obuv/protišmykové ponožky.
Organizácia v šatni
Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skriniek vedú rodičia i učiteľky deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky, za hygienu, čistotu v skrinkách a na chodbe, ako aj uzamknutie vchodu prevádzkový pracovník zariadenia.
Rodičia sú povinní odovzdať dieťa v triedach priamo učiteľke v opačnom prípade učiteľka nezodpovedá za zdravie a bezpečnosť dieťaťa.
Organizácia v umyvárni
V umyvárni má každé dieťa vlastný uterák, hrebeň a zubnú kefku s pohárom označeným menom a značkou.
Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu, vetranie a hygienu umyvárne zodpovedá prevádzkový pracovník materskej školy.
Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky alebo prevádzkového pracovníka, ktoré ich vedú základným hygienickým návykom a sebaobsluhe.
Za celkovú organizáciu pobytu v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky.
Organizácia v jedálni
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Prevádzkový pracovník zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá riaditeľka materskej školy a učiteľky. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť, ale zmotivuje dieťa aspoň na ochutnanie.
Deti 2-4 ročné používajú pri jedle lyžicu a vidličku, deti 4-5 ročné používajú postupne celý príbor/ s prihliadnutím na individuálne kompetencie detí/, deti 5 - 6 ročné používajú kompletný príbor od začiatku školského roka.
Pobyt detí vonku
Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity a pod.
V záujme zdravého psychosomatického rozvoja dieťaťa sa realizuje každý deň. Výnimkou sú nepriaznivé klimatické podmienky: silný nárazový vietor, silný mráz a dážď. V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2 krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách.
Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov.
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí.
Organizácia v spálni
Počas popoludňajšieho oddychu dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). V prípade chladnejších dní, učiteľka vyhodnotí situáciu a nechá deťom počas spánku ponožky, prípadne spodná bielizeň. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Skracuje spánok 5-6 ročných detí.
Každé tri týždne sa vymieňa posteľná bielizeň, pranie zabezpečuje materská škola.
V prípade infekčného ochorenia dieťaťa sa vymieňa okamžite. Uteráky sa perú týždenne, pyžamá v pondelok prinesú rodičia späť do MŠ.
Organizácia krúžkovej činnosti
Krúžková činnosť v MŠ sa realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí . Záujmové krúžky sa realizujú pod vedením kmeňových učiteliek materskej školy a učiteliek, ktoré sú spôsobilé vykonávať záujmové aktivity detí. Za obsah a kvalitu realizovania krúžkovej činnosti sú zodpovedné pedagogické zamestnankyne a kvalifikovaná lektorka, ktoré na začiatku školského roka predložia riaditeľke školy na schválenie plán činnosti. Krúžková činnosť sa organizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľka. Ak krúžkovú činnosť vykonáva s informovaným súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor ( Vyhláška 306/2008 Z.z. §7 ods.5 ). Krúžková činnosť sa uskutočňuje v odpoludňajších hodinách. Presný harmonogram je uvedený v plánoch práce jednotlivých krúžkov.
Vedúci krúžku je počas jeho trvania zodpovedný za zdravie a bezpečnosť zverených detí. Pred jeho začatím si deti vyzdvihne v triedach u triednych učiteliek a po jeho skončení ich opäť osobne odvedie do kmeňových tried.
Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno – vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, zástupkyňa zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto (Vyhláška 306/2008 Z.z. § 7 ods. 6 ):
a) na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,
b) na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
c) pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
d) v škole v prírode je počet detí podľa osobitného predpisu, (Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 305/2008 Z. z. o škole v prírode).
e) na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods.10 zákona.
Organizácia ostatných aktivít
- podujatia, akcie, vystúpenia, výlety usporiadané materskou školou.
Výlety, vystúpenia, rôzne akcie a podujatia usporiadané materskou školou sa organizujú na základe plánu práce školy iba s informovaným súhlasom zákonných zástupcov detí, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti.
Výlet alebo exkurzia sa organizujú podľa § 7 ods. 9 vyhlášky Ministerstva školstva SR č.306/2008 Z.z. o materskej škole novelizovanej vyhláškou MŠ SR č.308/2009 o materskej škole.
Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom.
Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.
Riaditeľka školy :
poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou,
zaradí študentky do tried.
Článok 4
Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím.
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 7 vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole, zmenami vo vyhláške MŠ SR č.308/2009 Z.z., zákonom MŠ SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, §132 a §170- 175 Zákonníka práce, zákonom č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, vyhláške MZ SR č.527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, vyhláške MZ SR č. 533/2007 Z.z. o
požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania ,zákonom Národnej rady SR
č.124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, Pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky materskej školy.
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
a) je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
b) ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
c) nemá nariadené karanténne opatrenie.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ.
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického, alebo psychologického týrania či ohrozovania mravného vývinu bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy a centrom výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne PPP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Školy sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné:
prihliadať na základné fyziologické potreby detí
◄vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálnopatologickým javom
zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí
◄poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí
viesť evidenciu školských úrazov detí, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze.
◄pri úraze zabezpečí učiteľka 1. pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
◄Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka ( §7 ods.1 vyhlášky MŠ SR č.306/2008 Z.z. o materskej škole )
◄Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe. ( § 7 ods.2 )
V budove MŠ je umiestnená 1 stabilná lekárnička na poskytnutie prvej pomoci. Za vybavenie zodpovedá zdravotníčka MŠ.
Na vychádzky a akcie je pripravená prenosná lekárnička.
Deťom v MŠ je podávanie liekov zakázané !
Kontaktné čísla – prvá pomoc ( 112 ), lekár pre deti a dorast sú zverejnené na dostupných miestach v MŠ
Materská škola je zásobovaná pitnou vodou z verejného vodovodu.
Pitný režim v MŠ je zabezpečený deťom v triedach i na školskom dvore. Za dodržiavanie pitného režimu detí zodpovedajú učiteľky , ktoré pracujú s deťmi. Za prípravu vhodného nápoja na pitný režim zodpovedá prevádzkový pracovník.
Pri výskyte infekčnej choroby všetky zamestnankyne MŠ postupujú podľa aktuálnych pokynov riaditeľky SMŠ .
V priestoroch školy a školského areálu je prísne zakázané požívať alkoholické nápoje a iné psychotropné látky. V priestoroch školy a pred budovou MŠ je prísny zákaz fajčenia.
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
◄za majetok, ktorý škola spravuje, sú zodpovední všetci zamestnanci školy
spoluzodpovední sú taktiež zákonní zástupcovia detí, ktoré navštevujú MŠ
◄zákonný zástupca dieťaťa je povinný poučiť svoje dieťa o šetrnom zaobchádzaní s majetkom školy
◄v prípade úmyselného poškodenia majetku školy dieťaťom je jeho zákonný zástupca povinný uhradiť ( nahradiť ) škodu , rozsah poškodenia
◄v prípade poškodenia majetku zamestnancom školy sa postupuje podľa osobitných predpisov
◄vchod do materskej školy je zabezpečený bezpečnostnou retiazkou, objekt školy je chránený elektronickým zabezpečovacím systémom.
◄Kľúče od budovy vlastní prevádzkový pracovník a učiteľky. Budovu otvára a uzamyká spravidla službu konajúca učiteľka.
◄V budove zariadenia je bez sprievodu zamestnanca zariadenia ZAKÁZANÝ akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
◄Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnancov v budove alebo areály materskej školy. Pri odchode z budovy alebo areálu je zamestnanec povinný prekontrolovať uzatvorenie okien.
◄Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzavretá písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.
◄Osobné veci si zamestnanci MŠ ukladajú na vopred určené miesto a po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne službukonajúca učiteľka.
Časť III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v súlade s/so:
zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z.z. o materskej škole.
V prípade ak sa ukáže, napr. na základe zmien v právnych predpisoch, prípadne po vydaní a pokynov zriaďovateľa, príp. na základe zistení Štátnej školskej inšpekcie, že je potrebné niektoré časti školského poriadku zmeniť alebo vypustiť, zrealizujeme to formou dodatkov, ktoré očíslujeme od 1 po X. V prípade, žeby počet dodatkov robil školský poriadok neprehľadným a málo výstižným, bude vydaný nový školský poriadok.
TENTO ŠKOLSKÝ PORIADOK JE PLATNÝ A ZÁVÄZNÝ
pre deti a ich zákonných zástupcov a pre zamestnancov Materskej školy.
Nahrádza školský poriadok šk. roku 2023/2024 v plnom rozsahu vrátane všetkých jeho dodatkov.
V prípade opakovaného porušovania školského poriadku môže riaditeľka SMŠ po písomnom upozornení vydať rozhodnutie o ukončení dochádzky dieťaťa.
V prípade porušovania Školského poriadku zamestnancami Materskej školy sa postupuje podľa osobitných predpisov.
Školský poriadok nadobúda účinnosť 30.09.2024.
Dodatok č.1
K Školskému poriadku Súkromnej materskej školy ABCclub, SNP 1, 900 21 Svätý Jur
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte
Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu; e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu 2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“35
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1): ▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno- patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37.
- Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38.
▪ Škola v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
- Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov39.
▪ Všetky skupiny žiakov školy majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
- Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
- Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom
2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní
(Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č.
317/2010 Z. z.).“
- Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií
- Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
- § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
- § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
Článok 13
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 3. marca. 2025.
V Svätom Jure 28.02.2025
............................................ Mgr. Daniela Badíková
riaditeľka školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 26.2.2025
Prerokované s radou školy dňa: 27.2.2025
Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Účelom desegregačného plánu zmeny materskej školy je naplánovať si a uviesť do praxe súbor aktivít, stratégie, postupy, kroky, ktoré zlepšia prostredie materskej školy v kontexte nastavenia podmienok inkluzívneho vzdelávania, so zohľadnením rôznorodého učiaceho sa kolektívu. Je to prostriedok dosiahnutia integrácie a následne inkluzívneho vzdelávania, ktoré je najvyšším cieľom , z ktorého profitujú deti, učitelia, zákonní zástupcovia a spoločnosť. Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní školy nie je uzavretý dokument. Je dokumentom zohľadňujúcim aktuálnosť legislatívnych rámcov, akceptujúcich rôznorodosť, implementujúci premeny tradičnej školy na modernú, akceptujúcich inakosť učiacich sa, osobitosti učiacich, rôznorodosť zúčastnených, skúsenosti a fakty z praxe. Práve preto je dokumentom podliehajúcim neustálemu dopĺňaniu, revidovaniu. Je to dokument zohľadńujúci procesy plánovania, formulovania, realizovania, vyhodnocovania s cieľom zvýšenia atraktivity, statusu, úspešnosti školy.
Ciele a vízia plánu
Vízia plánu
„ Škola, kde každé dieťa je akceptované a má rovnaké šance na úspech“
„Škola je otvorená všetkým deťom a rodinám bez ohľadu na ich finančné zázemie, rodinnú situáciu.“
Dlhodobý cieľ plánu:
- navrhnúť plán aktivít, procesov, stratégií, ktoré škole i zriaďovateľovi pomôžu v prevencii segregácie v prostredí MŠ, obce,
- zadefinovať desegregačné kurikulum z hľadiska obsahu, účelovej učebnej činnosti, z hľadiska prístupu, z hľadiska vzdelávacieho konceptu/ koho, prečo, v čom, ako, kedy, za akých podmienok, s akými očakávaniami, budeme vzdelávať/.
Čiastkové ciele:
- vytvárať priaznivú inkluzívnu klímu,
- motivovať a podnecovať aktívnu účasť pri tvorbe a realizácií desegregačného plánu zo strany všetkých zúčastnených,
- využívať sumatívne a diagnostické hodnotenie,
- získané údaje z priebežného hodnotenia výsledkov zakomponovať do akčného plánu zmeny
- zaviesť procesy, ktoré uvádzajú do praxe súbor aktivít, intervencií, ktoré segregáciu v prostred MŠ odstraňujú a predchádzajú jej,
- zabezpečiť bohatosť desegregačných aktivít
- vytvárať prostredie, podmienky pre cielenú prácu s rôznorodosťou v MŠ.
Zamerané na dieťa
- „zabezpečiť pravidelnú dochádzku detí,
- zabezpečiť zdravé emocionálne prostredie s cieľom dosiahnutia
- maximálneho spoločenského statusu,
- zmena v prístupe začleňovania detí do tried podľa individuálnych potrieb detí
- realizovať diagnostický proces by mal v kroku získavania anamnestických údajov zachytávať
- využívať rôzne formy aktivít na zisťovanie klímy v skupine detí ( ranné kruhy, hry, modelové situácie)
- vytváranie podnetného prostredia pre deti vyžadujúce špeciálny výchovno-vzdelávací prístup
Zamerané na rodičov
- vytvárať priateľskú a otvorenú komunikáciu s rodičmi ,zintenzívniť spoluprácu s rodičmi detí - konzultácie, osobné rozhovory, sprostredkovanie odborných konzultácií,
- znižovať obavy budúcich žiakov a ich rodičov pred nástupom do materskej školy formou podporných aktivít
Zamerané na pedagogických zamestnancov
- zabezpečiť vzdelávanie v oblasti inklúzie pre pedagogických zamestnancov,
- individuálny prístup pedagogického asistenta v triedach so začlenenými deťmi, odborná pomoc
- získavanie odborných materiálov napomáhajúcich uplatňovať princípy desegregácie
Oblasti spolupráce : Dieťa - Rodič - Škola.
Determinanty: dieťa- šťastné dieťa, rodič- spokojný rodič, pedagóg- špecialista.
Očakávané výsledky - menovatele úspešnosti:
- šťastné dieťa- zabezpečovanie zdravého emocionálneho prostredia s cieľom dosiahnutia maximálneho spoločenského statusu,
- spokojný rodič- odstránenie nedôvery a pretrvávajúce obavy zo vzťahu k väčšinovému obyvateľstvu,
- pedagóg, špecialista- eliminácia nepripravenosti pedagógov na prítomnosť diverzifikácie.
Zdroje financovania
- získavanie finančných prostriedkov z grantov a projektov ( na podporu individuálneho vzdelávania, vytváranie inkluzívneho prostredia) finančná podpora zo strany zriaďovateľa.
Komunikácia a zdieľanie výsledkov
- Informovanie zúčastnených strán o všetkých aktivitách a výsledkoch plánu ( formou web stránok školy, fotodokumentáciou, podaním správy na zasadnutí pedagogickej rady...)
- Pedagogickí a odborní zamestnanci si poskytujú cielenú spätnú väzbu a konzultujú problémy spojené s dopadmi priestorovej segregácie
- Transparentná komunikácia školy s rodičmi
Zdroje: legislatívne východiska, dokumenty školy( ŠkVP, Školský poriadok, Koncepčný zámer rozvoja školy, Swot analýza, evalvácia, autoevalvácia, hodnotiace hárky.
Zlepšenie aktuálnej situácie – plán konkrétnych činností
Oblasť rozvoja
Cieľ
Aktivity
Časový rámec roka
V
Y
T
V
Á
R
A
N
I
E
P
R
I
A
Z
N
I
V
E
J
I
N
K
L
U
Z
Í
V
N
E
J
K
L
Í
M
Y
Oboznámenie zamestnancov s obsahom dokumentov s dôrazom na inkluzívne vzdelávania v MŠ.
----------------------------------------------------- Prehlbovanie, rozširovanie a inovovanie profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov, pri uplatňovaní desegregácie a inkluzívnej edukácie v škole..
Aktívnou účasťou v dostupných projektoch vytvárať podnetné prostredie pre implementáciu desegregačného plánu školy.
Zabezpečovaním vzdelávania PZ , OZ k aktuálnym témam spoločnosti prispievať k nadobúdaniu a rozšíreniu kompetencií zamestnancov.
------------------------------------------------------ Vytváraním podnetného prostredia kooperovať v inkluzívnom tíme s cieľom zohľadnenia inakosti každého vzdelávaného dieťaťa.
------------------------------------------------------ Prezentáciou na verejnosti (na úrovni školy, obce) prispievať k budovaniu statusu školy – Škola otvorená všetkým.
------------------------------------------------------
Prostredníctvom spolupráce koordinátora projektu, pedagogický asistent, zamestnanci CPP zabezpečovať poradenstvo rodičom priamo v prostredí MŠ.
Upriamenie pozornosti obsahu dokumentov
prostredníctvom pedagogických a pracovných porád
-----------------------------------------------------------------Plánovanie, koordinovanie, realizovanie vzdelávania zamestnancov, - následné implementovanie do VVČ.
------------------------------------------------------------------ Zapájanie sa do výziev.
Plánovanie, koordinovanie, realizovanie vzdelávania zamestnancov. celoročne
------------------------------------------------------------------
Prehodnocovať zameranie, profiláciu, smerovanie školy- pracovné stretnutia .
------------------------------------------------------------------
Vystúpenia, besiedky, stretnutia, výstavy,
------------------------------------------------------------------
- poradenstvo , - depistáže – školská zrelosť, - stimulačné aktivity, intervenčný program- individuálne aktivity
Celoročná
--------------- celoročne
--------------- celoročne
--------------celoročne
---------------
celoročne
---------------
celoročne
---------------
celoročne
Oblasť rozvoja
Cieľ
Aktivity
Časový rámec roka
D
E
S
E
G
R
E
G
A
Č
N
É
A
K
T
I
V
I
T
Y
Dosahovať zlepšenie výsledkov vzdelávania zriadením mechanizmu spolupráce s rodinou pred nástupom do MŠ.
Vytváraním podnetného prostredia v MŠ a mimo MŠ , vytvárať priestor pre spoluprácu s rodinou, deťmi, ešte pred vstupom do MŠ
Využívaním rôznorodosti komunikačných platforiem sprístupňovať informácie smerujúce k zákonným zástupcom s cieľom zabezpečenia zrozumiteľnosti a sprístupnenia komunikácie
---------------------------------------------------- Plánovanie, príprava, realizácia aktivít na formálnej, aj neformálnej úrovni pre deti s rodičmi a následne vyhodnocovanie týchto aktivít.
----------------------------------------------------
Pripomínaním významných dní vytvárať pozitívnu a podnetnú klímu v školskom aj mimoškolskom prostredí.
----------------------------------------------------
Rozvíjanie gramotnosti sociálnych zručností, prostredníctvom školských a mimoškolských
aktivít.
-------------------------------------------------------
Úpravou kurikula napomáhať k školskej úspešnosti.
----------------------------------------------------
Intervenčným a stimulačným programom pre deti dosahovať požadovanú úroveň školskej zrelosti.
----------------------------------------------------Aktivitami pre zákonných zástupcov/ verejné diskusie, neformálne stretnutia/zvyšovať priestor pre zapojenie sa rodičov do rozhodovacích procesov.
Aktívnou účasťou a prezentáciou na verejnosti, posilňovať povedomie verejnosti o akceptácií a prijatí inakosti v prostredí MŠ.
- aktivity v spolupráci s rodičmi- vzdelávacie, zábavné, aktivity
------------------------------------------------------------------ aktivity v spolupráci so zúčastnenými- vzdelávacie, zábavné, aktivity
---------------------------------------------------------------Komunikácia prostredníctvom :
- web školy - oznamy v tlačenej podobe - osobné stretnutie
- aktivity na formálnej a neformálnej úrovni z Plánu práce školy, koncepčného zámeru školy
----------------------------------------------------------------- aktívna účasť na školských a mimoškolských aktivitách – súťaže, prehliadky, vystúpenia, besedy, výstavy, výroba pozdravov a jednoduchých darčekov
---------------------------------------------------------------- -spoločné aktivity s inými inštitúciami: Klub seniorov, ZŠ, školská knižnica, záchranné zložky,
---------------------------------------------------------------- - revidovanie vzdelávacích dokumentov školy
----------------------------------------------------------------vypracovanie, dopracovanie interného dokumentu- Desegregačné stimulačné a intervenčné aktivity v MŠ
------------------------------------------------------------------ školské a mimoškolské aktivity
------------------------------------------------------------------. adaptačný a diagnostický pobyt , kultúrne vystúpenia v obci
Celoročne
--------------- celoročne
--------------- celoročne
---------------
celoročne
---------------
celoročne
---------------
celoročne
---------------
Celoročne
--------------celoročne
--------------celoročne
Celoročne